Pamäť a učenie
-
Pri učení Ti môže pomôcť, ak zapojíš viacero zmyslov – na monitore vidíš poznámky, ale ak si ich vytlačíš a ručne pozvýrazňuješ, zapamätáš si viac. Alebo ak si ich schematicky prekreslíš, napríklad do podoby myšlienkovej mapy... Ak si učivo budeš čítať nahlas, alebo ak sa pokúsiš ho nahlas prerozprávať. Úplne najlepšie funguje, ak sa pokúsiš danú látku naučiť niekoho iného – ak sa nedá učivo vysvetľovať niekomu osobne, môžeš si natočiť video, v ktorom látku vysvetľuješ niekomu inému.
-
Učenie si rozlož v čase. Už viac ako 100 rokov psychológovia poznajú fakt, že ak si učivo prečítaš 16-krát za sebou počas jedného dňa, zabudneš oveľa viac a rýchlejšie, než keď si dané učivo čítaš vždy raz denne 16 dní po sebe 😉
-
Učivo si rozdeľ na časti. Presne podľa hesla: „Dá sa zjesť celý slon? Dá. Ale po kúskoch.“
-
Náš mozog je nastavený na štruktúru. Viem, znie to ako klišé, ale prehľadný pracovný stôl mi zrýchli a zefektívni moju prácu! No a potom zbavím sa aj pôsobenia rôznych rozptyľujúcich podnetov... Nevyhneš sa tomu – hor sa do upratania stola.
-
Je ťažké už len si predstaviť, že „dnes sa už fakt musím učiť celý deň...“? Ak áno, ak si typ tzv. prokrastinátora, odkladáš povinnosti na potom a neskôr, potom skús tzv. pomodoro techniku. Čo to je, sa dozvieš napríklad tu: https://www.projektove.sk/blog/zvyste-svoju-efektivitu-pomocou-pomodoro-metody
-
Čo Ťa baví, to si budeš rýchlejšie a lepšie pamätať. Ja viem, niekedy stojí dosť úsilia nájsť niečo zábavné v neobľúbenom predmete, ale veď zasa máš doma k dispozícii aj čas, ktorý by si inak strávil v autobuse. 😉 Skúšaj hľadať zaujímavosti, prepojenia, súvislosti s tými predmetmi, ktoré Ťa bavia, a môže to potom ísť lepšie aj v neobľúbených predmetoch.
-
Nikto Ti nevidí do hlavy a počas online hodín už vôbec nie. Preto ak niečomu nerozumieš, musíš sa to sám/sama opýtať – vyučujúceho, spolužiakov, rodičov...
-
Pre pamäť je podľa neurobiologických výskumov nesmierne dôležitý spánok. Čo to znamená – ak sa chceš ľahšie, a zároveň trvalejšie učiť, potrebuješ dostatočne a pravidelne spať. Hranie PC hier či aktivita na sociálnych sieťach do skorého rána Ti naozaj v tomto smere neprospeje.
-
Záverom si povedzme ešte jeden dôležitý fakt – učenie doma máš vo svojich rukách Ty. To, ako sa doma učíš, je signálom toho, čo je pre Teba v živote dôležité, čo chceš dosiahnuť, ako pristupuješ k povinnostiam. Je to oveľa väčšia nálož ako pri prezenčnom vyučovaní v škole, viem. Ale je to o Tvojej osobnej zodpovednosti a sebakontrole. Prajem vám všetkým, aby ste z tejto situácie získali maximum a vyšli z nej odolnejší a pevnejší.
-